V publikaci Františka Hrobaře z roku 1949 Staré památné stromy na Žamberecku, Králicku a Rokytnicku v Orlických horách se hovoří o třech památných stromech v České Rybné u Žamberka.
I. Buk
Nad – dnes ne zcela patrnou – pěšinou vedoucí z České Rybné do Žamberka u pole na lesním okraji v části „na horce“ na hranicích katastrů Bohousová a Česká Rybná, patřící dříve Charlesu Parishovi, stojí BUK LESNÍ (o=3 m, v = 16 m), jehož stáří je odhadováno na 250 let! „Nízký, zdravý buk má silné větve v koruně, která jest souměrně košatá. V kůře jsou vyřezány již z minula křížky. Na kmeni visí obrázek Anděla strážce. Je tu klidno a zvečera smutno.“ V knize se uvádí, že zde kdysi strašilo. My jsme buk navštivili, marně pátrajíc po obrázku Anděla strážce.
II. Lípa velkolistá
Lípa (o – 4 m, v – 22 m) se nacházela u čp 21, na svahu opodál od obytného stavení. Ještě v roce 1949 se lípa uvádí jako zdravá. Strom, tzv. dvoják je strom rozdvojený v různý výšce nad zemí a je to projev dědičnosti. Na kmeni stromu byla přibita podkova pro štěstí, koruna byla pravidelná. Hrobař uvádí, že:
„Dříve stála opodál stodola, která vyhořela. Lípa zachránila obytné stavení, tehdy došky kryté, hustou korunou“.
Lípa se stavením byla údajně několikrát malována. Její stáří bylo odhadováno na 110 let.
III. Modřín evropský
Modřín se nacházel na návrší u pole poblíže lesa Kletná, konkrétně v průseku pěšiny s okrajem lesa „Hrubý les“. Jeho obvod byl 1,55 m, výška 28 m. Stáří Hrobař odhadoval na 130 let (pokud by se tam nacházel i nyní, stáří odhaduji na 200 let). Strom byl majetkem rolníka Jana Dostála. Modřín byl vybrán jako orientační bod při vyměřování a nahradil tak zrušená boží muka, která stávala v okolí. Od stromu byla překrásná vyhlídka na Orlické hory, Suchý vrch i Kralický Sněžník. Vrchol modřínu byl vymalován na oponě místního ochotnického divadelního spolku.